Nem így képzelted a gyereknevelést, igaz? Ha elbizonytalanodsz, küzdelmeid vannak magaddal, a gyerekeddel, vagy a pároddal a gyereknevelés miatt, az nem az alkalmatlanságodról árulkodik. Sokkal inkább arról, hogy igyekszel előtérbe helyezni a gyermeked érzelmi nevelését is, ami nem kis feladat!
A generációnk feladata...
A nagyszüleink korosztályának nem az okozott álmatlan éjszakát, hogy milyen felnőttet kell faragni a gyerekből, mert a korszellem egyértelmű elvárásokat fogalmazott meg: értsen valamihez, tisztelje az idősebbet, legyen alázatos, álljon be a sorba… Ehhez képest mivel kezdené egy mai, fiatal szülő? „Csak legyen boldog és találja meg a számításait az életben!” – vagyis legyen szeretetteljes, talpraesett, kezdeményező, kreatív, magabiztos, álljon ki magáért és másokért… Erről szól az a megállapításom, hogy a modern szülőség legnagyobb feladatává a gyermekek érzelmi nevelése vált, ami a fentebb sorolt céljaink záloga.
Ha időnként őrlöd magad és nem érted, hogy miért tud olyan piszok nehéz lenni ez a gyereknevelés – amikor sokkal több minden áll rendelkezésünkre, hogy megkönnyítse a mindennapjainkat (háztartást, információszerzést, egészségügyi ellátást stb.) –, akkor ez rá a válasz.
Gondolj bele, hogy az érzelmi nevelés, vagyis az,
- hogy odafigyelünk a gyerekek testi-lelki szükségleteire,
- hogy tudatosan igyekszünk kísérni őket a saját útjukon,
- hogy a kihívást jelentő gyerekeinknél túllátunk a „rossz gyerek” stigmáján,
- hogy a család teljes értékű tagjának tekintjük,
- akinek van szava, joga, lehet véleménye, amit meghallgatunk
az mind a szülői feladatkört bővíti!
A gyerek ellátása mellett előtérbe kerülő érzelmi szükségletek sokszor embert próbáló feladatokat és felelősséget hárítanak ránk azzal, hogy merőben más hozzáállást, viselkedést és reakciókat kívánnak tőlünk. Mert, ahogy Rudolf Steiner mondta: „Minden nevelés önnevelés.”
Szülői eszközök
Leegyszerűsítve a szülői eszköztárad része, hogy hogyan motiválod, hogyan fegyelmezed, hogyan segíted a gyermekedet. Ha más eredményt szeretnél elérni a neveléssel, akkor belátható, hogy más eszközöket kell megismerned, mint amilyenekkel akár a saját neveltetésed során találkoztál. A jó hír az, hogy mindez nemcsak belátható, hanem tanulható is.
Segítő beszélgetés és Peaceful Parenting tanácsadás
„Azóta ez megszűnt problémának létezni. Igazából sikerült úgy kibeszélni, hogy nem is gondoltam rá azóta. Nagyon szépen köszönöm a beszélgetés!” (F. Diána)
A Peaceful Parenting egy kapcsolat alapú szülői modell, amit Dr. Laura Markham klinikai szakpszichológus keltett életre. Kutatásokkal alátámasztott szemlélete szinte minden szülői kihívásnál segítséget nyújt a békés megoldások felfedezésében. Akkor érdemes megismerkedni a módszerrel, ha szeretnénk, hogy a gyerekünk együttműködjön velünk anélkül, hogy kiabálni vagy fenyegetőzni kellene. A gyerekünkkel kialakított jó kapcsolat az egyetlen valós nevelési eszköz a kezünkben. Hiszen ahhoz, hogy bárkit rávegyünk bármire zsarolás, fenyegetés, lekenyerezés nélkül, ahhoz bizony jó kapcsolat kell, más különben nem fog hallgatni ránk. Így van ez a gyereknél is. A Peaceful Parenting módszerével ezeket próbáljuk elkerülni, mert tudatában vagyunk romboló hatásuknak.
Az ülésünk alkalmával a Rogers-i személyközpontú segítő beszélgetés módszerével és a Peaceful Parenting tanácsadói eszközeivel dolgozom, mindig a Kliens egyéni szükségletei szerint. Ha az első beszélgetésünket követően kölcsönösen úgy érezzük-gondoljuk, hogy elköteleződünk a segítői folyamatra, akkor 6-8 alkalmat fogok megajánlani a folytatásban. Bízom benne, hogy a második találkozásunk alkalmával már kevéssé látsz majd idegennek, legfeljebb egy olyan idegennek, akinek hivatásbeli kötelessége a titoktartás, az ítélkezés nélküli odafordulás, elfogadás, értő figyelem és a kölcsönös bizalom. Ez lesz a mi szóbeli szerződésünk. Kérj időpontot egy 15 perces bevezető hívásra!